
A leanderek szaportsnak legegyszerbb s legelterjedtebb mdja a hajtsok gykereztetse. Ennek a mdszernek az a legnagyobb ernye, hogy az anyanvnnyel teljesen azonos j leandereink lesznek.
nyenceknek s sok szabadidvel rendelkezknek ajnlhat a leanderek magrl trtn szaportsa is, ami nagyon j szrakozs, csak az a gond vele, hogy legalbb kt, de olykor hrom vet kell vrni az j virg megtekintsre! De azt tudnunk kell, hogy akkor viszont klnleges lmnyekben lehet rsznk, mert ezekbl a magokbl nem felttlen olyan nvnynk lesz, mint az anyanvny, st, az egy magtokban lv magokbl is klnbz s klnleges virg leandereink lehetnek!
HAJTATS:
Hajtsokat vghatunk a nvnyek brmely rszrl. A trl, szrrl szedett fiatal hajts valsznleg ksbb kezd virgozni, mint egy mr virgz gvgrl metszett. Lehet teljesen zld, legjobb a flfs, de ha egy egszen fs gat tesznk vzbe az is ltalban kigykerezik, de a tapasztalatok szerint ez meglehetsen fajtafgg. Tbbnyire a tavaszi metszsnl ltrejtt nyesedkbl szaportunk, de szksg esetn brmikor vghatunk hajtatni val gakat, azrt fleg nyron tegyk ezt. Legksbb augusztus kzepig prblkozzunk, mert az a legfontosabb, hogy a hajtsoknak legyen idejk mg a tl bellta eltt megfelel gykrzetet nveszteni a teleltetsi idszak tvszelshez. Persze klnlegesen gondos tarts mellett ks sszel, de esetleg mg tlen is lehet meleg helyen hajtatni (de ezt mg nem prbltuk). A levgott hajtsok vzbe kerl rszrl vgjuk le a leveleket a rothads, penszeds elkerlse miatt. A hajtsvg lehetleg egy levlcsom alatt 0,5-1 cm.-el vgzdjk, ugyanis ezek az gynevezett "ndusok" sokkal intenzvebben gykeresednek, mint a csupasz szrrszek. Javasolhat mg ezenkvl a hajtsvg ferde bemetszse a nagyobb vgsi fellet miatt. A hajts nagysgval arnyos mret vegbe tegyk ket. Korbban javasoltam, hogy mert a gykerek a hajts legaljn is elbjhatnak, rdemes szkebb szj veget hasznlni s gy beletenni a hajtst, hogy ne rjen a szr egszen az veg aljig. Most, ahogy a mellkelt kpet nzem gy gondolom, hogy mgsem olyan j az tlet, mert gy a lefel nv gykerekkel sokkal nehezebb elltetni a hajtsunkat, gyhogy njenek azok a gykrkk inkbb oldalra terjeszkedve, teht rjen le nyugodtan a szr az veg aljig!
rdemes stt veget hasznlni, gygyszerest, srst, mert a stt szn veg a nap sugarait magba szvja s ezltal a jval melegebb vz gyorstja a gykeresedsi folyamatot.
Felmerlt a gykereztet hormon (Incit) hasznlata, arra figyelni kell, hogy a megfelel hormont hasznljuk a megfelel hajtshoz, azt figyelembe vve, hogy zld, flfs vagy fs a hajtsunk. Azrt ennek van nmi kockzata, nha elfordul, hogy szinte "felrobban" a szracska. Taln elegend csak a vzbe tenni egy kshegynyi hormont, gy is hasznlhat, de tbbnyire a vizes szrat dugjuk bele a hormonba, fl rt szrtjuk s aztn tesszk a vzbe..., ht csak vatosan, ez is olyan, mint a leander sszes tulajdonsga, vltoz!
Figyeljnk nagyon, hogy ki ne fogyjon a vizk, de ne hzgljuk ki ket id eltt az vegbl, mert a kis fehr gykerek nagyon trkenyek s a visszahelyezsnl letrhetnek. Viszont attl ne fljnk, hogy a szkebb szj vegbl kihzva az idkzben nagyra ntt gykerek letrnek, mert ez nem nagyon szokott elfordulni, hiszen hajlkonyak, de visszatenni ket mr kockzatos. Az vegeket lehetleg meleg helyen tartsuk, esetleg gyenge napon, akr kinn a szabadban, akr benn a laksban. ltalban a konyha idelis, ott szem eltt vannak. Sokan tz napon tartjk, az elg fura, mert szinte fnek a vzben a hajtsok, de olykor sikeres ez a tevkenysg is.
A gykerezsre val hajlandsg is nagyon vltoz a leanderfajtk kztt, ltalban a ritkbb fajtk nehezebben eredenek meg, nylvn ezrt is ritkbbak. Felmerlt az a krds is, hogy milyen vzbe tegyk a hajtsokat, hogy esetleg a termszetesebb ktvz alkalmasabb, mint a klros csapvz. Nincsenek perdnt bizonytkok egyik vagy msik mellett, ami elny az adott esetben htrny is lehet, pl. a termszetes vzben taln jobb a nvnyben, de knnyebben beindulhat a rothadsi folyamat.
Ha netn azt ltjuk, hogy az vegben lv vz zavaros, esetleg a hajts vge kezd barnulni, akkor a vzcsere s a barna rsz levgsa mg segthet. Addig vgjuk vissza a hajtst, amg a kzepn lv rsz fehr nem lesz, ha ez a rsz vgig barna, akkor valsznleg nem fog kihajtani, mert mr krosodott az anyagcsere folyamatot vgz rsze. Nagyon fontos mg arra is figyelnnk, nincsenek-e krtevk a hajtson. A pajzstett knnyen eltvolthatjuk trlssel, mosssal, a levltet is jl lthat, eltvolthat. Ilyenkor is a legnagyobb veszlyt az atkk jelentik, amik meglehetsen szrevtlenek, a meleg, zrt helyisgekban vagy kinn a fal mellett knnyen szaporodnak s gyakran mr ks, mikor felfedezzk ket. De folyamatos odafigyelssel ez sem okozhat problmt. Az atkk jelenltnek felismerst a krtevknl mr ismertettem, kezdetben fehr pttyk a levlen, ksbb az egsz levl elszntelenedse, a pkhlszersg megjelense. Ha felfedeznk ilyesmit, akkor ebben az esetben a gyakori lemoss ajnlhat, ami nem nehz, hiszen a csap alatt akr az vegbl kivve, akr benne tartva knnyen megoldhat. Fokozottan figyeljnk a levelek aljra, s tbb napon t mossuk ket. Permetezni hajtst nem ajnlatos, de nem is tilos, ltalnos permetezsnl rdemes nekik is adni nhny fujst. A profi kertszek persze nem ilyen veges mdszerrel dolgoznak, hanem tlckba perlitet raknak s abba tzik a valsznleg valamivel kezelt szrakat, itt is vzben llnak, s a perlitben szabadon nhetnek a gykerek.

A HAJTSOK ELLTETSE:
A kpen lthat egy nagyjbl mr elfogadhat mret gykrzet, de lehet ennl kisebb is s nagyobb is, ez olyan j kzpt. Van, hogy nhny szllal is megmarad, de elfordulhat, hogy brmennyire is bozontos, valamirt elpusztul.
A leanderekhez ltalnos, B tpus virgfldet hasznlunk, ez j a hajtsoknak is, de fontos, hogy homogn s nmikpp, de ne nagyon laza legyen ez a virgfld, ami ltets utn jl krbe tudja fogni a gyenge gykrkket, de ne is forduljon ki a laza fldbl egy kis szltl. Ekkor mg ne tegynk a fldhz Ocmocott vagy egyb tpszert, a kvetkez tltetsnl sem, ami optimlis esetben sszel mr megtrtnhet, hogy tlen, a ritkbb locsolsnl nagyobb felletrl kapjk a nvnykink a nedvessget. Osmocott, ami fl vre ad megfel tpanyagelltst, mindig tavasszal tegynk az ltetfldbe, tlire nincs r szksg.
A hajts arnyainak megfelel cserepet vlasszunk. Ha egy cserpbe tbb hajtst ltetnk, akkor ltalban lassabban nnek, taln ksbb is kezdenek virgozni, mint az „egykk”. Nem knny mvelet egy ilyen kis nvny elltetse anlkl, hogy krosodna a gykrzet. Elbb tegynk kevs fldet a cserpbe, majd keznkkel fggleges tartva a nvnykt vatosan szrjunk mell kevs fldet, kicsit locsoljuk meg, majd megint egy kis fld, kis locsols, flddel feltlts, akkor mr vatosan ujjainkkal lenyomhatjuk a fgglegesen ll szr krl a talajt. A locsols fontos a fld tmrtse miatt. Miutn tl vagyunk az ltetsen helyezzk a cserepet rnykos, de meleg helyre. gy kt htig akr a laksban is maradhat, de ott is rnykban. Kb. egy hnapig vletlenl se szradjon ki a fldje, annyi id alatt megersdnek a gykerek, most mr tehetjk ket napos helyre, hogy azt kveten gyorsabban fejldjn. Ha mr hvs az id a szabadban, akkor ablakprknyra, hungarocellre, deszkra vagy brmi melegebb alapra tegyk a cserepet, nehogy megfzzon s elrothadjon a hideg s nedves fldben. Persze ezek lehet, hogy tlzott vatossgok, de ha mr annyit fradoztunk velk…
MAGRL SZAPORTS:
A leanderek tbbsgnek hasznlhat magjaik nnek, a szimpla szirmaknak szinte mindig, a duplknak nha, a rzssaknak szinte soha. Ezek a magok babhvely szer tokokban nnek, amit csak akkor tartsunk meg a nvnyen, ha cljaink vannak velk, mert sok energit elvesznek az anyanvnytl. Ha viszont szndkozunk felhasznlni bellk, akkor rdemes a nyr kzepe tjn nvkbl megtartani, hogy biztosan berjenek a tlen. Ennek a bersnek az ideje janur vge, februr.

Ha ilyen terveink vannak, akkor j, ha a leandereink sokflk s viszonylag kzel llnak egymshoz, gy tudjak trkteni a magokba tulajdonsgaikat a szl s a rovarok ltal. Amikor bertek, akkor szthasadnak, hogy normlis krlmnyek kztt a kis ejternyvel rendelkez akr szz magot sztszrja a szl. A mi magtokjainkat a teleltetben vatosan vgjuk le sztnyls, vagyis a teljes kiszrads utn, piszkljuk ki a megbj magokat s ha nem akarjuk, hogy keveredjenek, akkor tegyk ket zacskba s rjuk r, hogy melyik anyanvnyrl szrmaznak. Ha mg ki nem nylott magtokjaink vannak, azok is lehetnek termkpesek, de esetleg rdemes egy vzprbt tartani, mieltt fldbe vetnnk ket. De tudni kell, hogy egyltaln nem biztos, hogy az anyanvnyhez hasonl virgot fog mind sznben, mind formjban nveszteni, st, egy magtokon bell sem garantlt, hogy egyforma nvnyeink lesznek. Izgalmas ez a jtk, rdemes megjegyezni az anyanvnyt, hogy ksbb szembeslhessnk az eredmnnyel. Vannak azonban olyan magok, amelyek br jnak nznek ki, de mgsem termkeny a magjuk. Ez lthat is, hiszen az ejterny aljn vagy van kitapinthat mag, vagy nincs. A magok mrete is fajttl fgg, ugyangy, mint a bellk kikel magoncok. A szimpla citromsrgnak pl. nagyon pici magja van s nagyon pici nvnyke lesz belle, ltalban meg sem marad. De elfordulnak persze olyan magok is, amelyek jnak ltszanak, mgsem lesz bellk semmi.
Amikor eljn az ideje, vagy kedvnk kerekedik, elkezdhetjk a magvetst. Az ideje attl fgg, hogy van-e meleg helynk, ahol egy ideig a laksban tarthatjuk a kis nvnykket, vagy megvrjuk a melegebb idket, nehogy megfzzanak odakint. Az els esetben mr februrban elkezdhetjk a mveletet, prilisban mr kivihetjk ket. Ha nincs helynk benn, akkor vrjunk prilisig s reggeli vagy esti napon tartsunk a kis nvnykket ablakprknyon, vagy ha a fldn, legyen alatta valami szigetel anyag, pl. hungarocell, de nagyon vigyzzunk, nehogy kiszradjanak akr egyszer is! A korbban hajtatottak nagyobbra nnek szig, de hrom vnl hamarabb akkor sem nagyon virgzik. A laksban nevelt pici nvnykket termszetesen szoktatni kell majd a naphoz, mert knnyen legnek.
A hajtatsukhoz tbb mdszer van, a vzben kigykereztetse nekem a legclravezetbbnek tn. Kis tlkkba tegyk a klnbz szn leanderekrl szrmaz magokat, melyek eleinte a vz felsznn szklnak, majd csak a gykeresedsnl sllyednek le, akkor sem minden esetben. A gykrkk megjelense vltoz, egy, de akr ngy ht is lehet, fajttl fggen. Van olyan is, amelyik sosem hajt ki, ezrt is kedvelem ezt a vzben gykereztetst, mert gy nem vrjuk esetleg hiba a fldbl kihajtst.
A magoncok akkor lesznek ltetsre alkalmasak, amikor mr kt levlkjk van. A kifejldtt kis nvnykk szra s gykere nemcsak hogy kicsi s nagyon srlkeny, de nmely fajtknl ssze is pndrdik, ami az ltetst nagyon megnehezti.


Elltetsk azrt nem lehetetlen, csak egy kis kzgyessg kell hozz. A cserepeket (lehetnek akr joghurtos poharak, amiknek n nem szoktam kilyukasztani az aljt, mert gy is elkerlhetem, hogy kiszradjanak, rtani meg nem rt nekik) tltsk fel teljesen flddel, lazn nyomkodjuk le, majd egy fogpiszklval szrjunk egy lyukat a tmrtett fldbe, majd ide segtsk a fogpiszklval be a gykrkt, a fogpiszklval egyengessk el a fldet a gykrke krl s ezutn locsoljuk meg, majd ptoljuk a vz ltal tmrdtt fldet. Ha nagyon pndrdik a gykrke, akkor rtelemszeren csak kis fldet tegynk a cserpbe, tegyk r a nvnykt s szrjuk r a fldet vatosan, ne nyomjuk le, hanem csak locsolssal tmrtsk a fldjt. n le szoktan szitlni a fldet, hogy a lehet legkevesebb nagyobb darab legyen benne, de lehet venni kifejezetten palnta fldet is, ami elg homogn.
Az is tbbeknl bevlt mdszer, hogy a vzben lv mag kis gykrkjnek megjelensekor tegyk fldbe egy nagyobb cserpbe a magokat, szitljunk r finom fldet s permetezvel tartsuk llandan nedvesen. Figyeljnk nagyon, hogy sose szradjon ki a fld. Aztn amikor mr elg ersnek nznek ki a kibjt nvnykk, akkor palntzzuk ket egyenknt kicsi cserepekbe.
Nem mindegy az sem, hogy hny magoncot ltetnk egy cserpbe. Clszerbb egyenknt ltetni ket, egyrszt azrt, mert sokkal gyorsabban fejldnek, msrszt azrt, mert egy magtokbl is teljesen ms szn s fleg ms habitus nvnykk nhetnek, amiket aztn ksbb szt kell ltetni. Ezt bizonytand teszem be ezt a kpet, amin elg jl lthat a nvnykk kztti klnbsg, egyrtelm, hogy gy nem maradhatnak.

Persze tehetjk a magocskkat minden elkezels nlkl a fldbe, llandan nedvesen tartva elbb, utbb gy is kibjnak a fldbl a kis nvnykk. Ebben az esetben taln csak a magok negyede ered meg, deht gysem akarunk felttlen tbb szz magoncot nevelni. Tehetnk egy cserpbe vagy ldba magokat, s amikor mr 5-6 centisek, akkor sztltetjk ket. vatosan sztbontjuk a fldet a gykerecskk krl s knnyedn tltethetk, br a nvekedsben kicsit visszamaradnak. rdekessg, hogy mr pr centis korukban lthat a klnbsg kztk, az egyrtelmen zld szracska ltalban fehres, esetleg srga virgot eredmnyez, a bords szn szracska sznes virgot hoz majd. Elmondhat, hogy minl sttebben pigmentlt a szr, annl sttebb lesz a virg is. Br gyerekjtknak tnik a dolog, de azrt gondoljunk bele, hogy termszetes krlmnyek kztt milyen ritkn erednek meg, ezrt nem rt rjuk nagyon odafigyelni. s ha mr sikerlt ket letre brni, akkor nagyon figyeljnk az atkkra, mert egy atkafertzs bizony elpusztthatja a kicsi nvnyeket. Ilyen klnleges virg leandernk is lehet, de azrt szmtani kell arra is, hogy taln 10-bl 1 lesz igazn letkpes klnlegessg.

HASZNOS GYAKORLATI TAPASZTALATOK:
Be szoktk hastani a szr vgt kb. 1 cm. hosszan s a hasadkba gyufaszlat, vagy valamilyen magot helyezve nagyobb gykerezsi felletet kpezve elsegthet a gykerezs.
Ha a vzbe tesznk egy darab faszenet, akkor a rothads, algsods lehetsge cskken.
RGICA SZAPORTSI TAPASZTALATAI:
Az eddigi gyakorlat az volt, hogy mindig a „kitelepts” utn, (Mrcius kzepn a telelsbl val kikltzskor.) az erteljes metszs gait gykereztettem.
Igyekeztem fs, nem zld gvgeket vlasztani, de ilyenkor a megfelel teleltet helyen tlttt id alatt nem is nnek friss zld hajtsok. Egyszeren befttesvegbe tettem ket, (Csokorban, amennyi belefrt.) s a DK-i konyhaablakban vrtk a j idt, s leginkbb az ltetst. A vizet egyszeren csak utnatltttem, amikor kellett.
ltalban 4-6 ht, esetleg 8 ht utn mr igen ds, ltetsre kellen fejlett gykereket nvesztenek a hajtsok. Ekkor mr mjust runk a naptrban, s az elltetett „blcsiseket” nyugodtan kitehetjk egy keleti fekvs vdett helyre. Kb. 1 hnap mlva akr napos helyen is jl rzik mr magukat, st, olyan erteljesek lesznek szre, hogy nyugodtan teleltethetjk ket a ftetlen garzsban, a tbbi „reggel”. Az esetek nagy tbbsgben a nyr folyamn, mg tltetsre is sort kell kerteni! Arra gyeljetek, hogy inkbb kicsi, mint nagy cserpbe ltesstek a hajtsokat, mert ez elsegti a tovbbi gykeresedst!
Ilyenkor akr hvelykujjnyi gak is ldozatul esnek a metszsnek. Brmilyen hihetetlen, nyugodtan dugjuk vzbe, mert hamarabb gykeresedik, mint a vkonyabb gak. St, rgtn a gykerezs idszakban elkezdenek nni az oldalhajtsok is, teht azonnal kis bokros nvnynk lesz.
Az gy gykereztetett pldnyok szerencss esetben mg azon a nyron megmutatjk virgukat.
|